Nakon sastanka predsjednika HDZ-a Bosne i Hercegovine Dragana Čovića i dopredsjednice Darijane Filipović s čelnicima stranaka “trojke” Nerminom Nikšićem, Elmedinom Konakovićem i Edinom Fortom tek je objavljeno kako se radi o važnome sastanku, gdje se razgovaralo o aktualnim političkim pitanjima, funkcioniranju Federacije BiH i BiH u cijelosti.
– Suradnja i stabilan politički dijalog od ključne su važnosti za BiH i naš put prema EU – priopćili su. Iza ovakvih rečenica, doznaje se, kriju se razgovori u dobrome ozračju, no i posve različiti pogledi na ishod aktualne krize, pa čak i na način realizacije europskoga puta zemlje. Najprije su probošnjačke stranke ponovile stajalište kako ne žele više dijeliti sudbinu u koaliciji sa SNSD-om Milorada Dodika, navodeći kako njegovo ponašanje posve ruši europski put i narušava njihovu političku vjerodostojnost. Čelnik HDZ-a BiH je pak, kako se doznaje, ponovio otprije poznat stav kako je Dodikova stranka nezaobilazan čimbenik kako bi državne institucije funkcionirale te kako bi zemlja imala kakav-takav europski napredak.
Presudan utjecaj
Naime, SNSD kontrolira srpski klub Doma naroda s trojicom izaslanika, ima članicu Predsjedništva BiH Željku Cvijanović te s većinom čini Vladu Republike Srpske. Prihvaćanje bilo kakve europske legislative zahtijeva odobrenje entitetskih institucija, a to sigurno ne bi bilo moguće ako bi se Dodika sada poslalo u oporbu. Jednaku destruktivnu moć pokazao je i SDA, koji je u četirima županijama otežao prihvaćanje Plana rasta. No, to očito ne znači kako će se kriza razriješiti tek tako, što će svi shvatiti da se radi o pat-poziciji. Petorica izaslanika u državnom Domu naroda Parlamenta BiH, među kojima je i Kemal Ademović, te bošnjački i hrvatski oporbeni izaslanici, potpisala su zahtjev za održavanje hitne sjednice na kojoj bi se smijenio trenutačni član kolegija iz SNSD-a Nikola Špirić. No, za razliku od Zastupničkog doma Parlamenta BiH, teško je očekivati kako će se na tako jednostavan način realizirati ova inicijativa. Naime, čak i ako se sazove hitna sjednica, ako na nju ne dođu trojica od ukupno pet izaslanika iz kluba jednoga naroda, sjednica se ne može održati. To je proceduralna mogućnost koju je prošle godine gotovo pola godine zloupotrebljavala Stranka demokratske akcije, no tada nije bila izražena tolika medijska pompa. No, iako se sada ističe spremnost za smjenu SNSD-ovih dužnosnika, ista ili slična sudbina mogla bi pogoditi i dužnosnike “trojke”, ponajprije ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića i kolegu na čelu resora prometa i veza Edina Fortu, kao i ministra obrane Zukana Heleza, koji je jučer iz Novog Travnika upućivao identičnu prijeteću poruku kakvu su koristili Bakir Izetbegović i Željko Komšić. Naime, nakon obilaska tvornice namjenske industrije BNK Novi Travnik, nakon što se fotografirao pored haubice, rekao je da ih se proizvodi “za ne daj Bože”. Doznaje se i kako se na sastanku dužnosnika HDZ-a i “trojke” razgovaralo i o europskim zakonima, a to su Zakon o Sudu BiH te Zakon o VSTV-u.
Konaković na udaru
Problem je što “trojka” sada igra dvostruku igru, nastojeći progurati zakon kroz Parlament, definirajući da će sjedište Prizivnog odjela Suda BiH biti u Istočnom Sarajevu, upravo suprotno od očekivanja SNSD-a da to bude u Banjoj Luci, čemu se protivi i američka administracija. Zbog toga HDZ nastoji izbjeći scenarij u kojem vlast različito glasuje o tim zakonima jer bi tada sama koalicija na državnoj razini izgubila smisao. Bumerang inicijativa za smjenama napravio je puni krug pa je i na sjednici Vijeća ministara BiH razmotren zahtjev za rekonstrukciju Vijeća ministara, koji je dostavio Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH. Ovaj zahtjev odnosi se na smjenu ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića. Njegov politički skalp žele Stranka demokratske akcije i Demokratska fronta, stranke oporbe na državnoj razini, koje su 27. siječnja pokrenule inicijativu za rekonstrukciju Vijeća ministara BiH, odnosno Konakovićevu smjenu. Dva tjedna prije Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), vodeća stranka u entitetu Republika Srpska (RS), donedavno dio koalicije na državnoj razini s Konakovićevom strankom Narod i pravda, također je pokrenuo inicijativu za njegovu smjenu. Rasplet krize nije na pomolu, a najizvjesnije je kako će se ozbiljno produljiti te ugroziti stabilnosti državnih institucija i posve zaustaviti europski put Bosne i Hercegovine.