Banja Luka, 5. srpnja 2024. – Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite u Vladi Republike Srpske je, u suradnji sa Populacionim fondom Ujedinjenih nacija (UNFPA), uspješno organiziralo edukaciju “Osnovi andragogije za edukaciju edukatora u oblasti odgovora pružatelja zdravstvenih i psihosocijalnih usluga u Republici Srpskoj na rodno zasnovano nasilje”. Obuka je trajala osam dana, i uspješno ju je završilo 13 sudionika različitih zanimanja (diplomirani psiholozi, magistri socijalnog rada, diplomirani medicinari zdravstvene njege, defektolog – specijalni pedagog, specijalista psihijatar, doktor medicine, doktor stomatologije, diplomirani pravnik, medicinski tehničar), iz Banjaluke, Bijeljine, Čelinca, Foče, Gradiške, Istočnog Novog Sarajeva, Laktaša, Stanara i Zvornika.
Projekat “Žene vode na putu mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini,” u okviru kojeg je organizirana edukacija, implementira se pod pokroviteljstvom Fonda za izgradnju mira generalnog tajništva Ujedinjenih nacija (PBF) u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH. Projekat se odvija pod vodstvom rezidentne koordinatorice UN-a u BiH, a zajednički ga provode UN Women, Međunarodna organizacija za migracije (IOM) i UNFPA.
Edukacija je usmjerena na jačanje kapaciteta pružatelja zdravstvenih i psihosocijalnih usluga koji imaju važnu ulogu u osiguravanju multisektorskog odgovora na rodno zasnovano nasilje. Kroz kontinuiranu edukaciju iz oblasti pružanja adekvatnih i efikasnih zdravstvenih i psihosocijalnih usluga, sustavno se pruža potpora očuvanju dostojanstva osoba koja su preživjela rodno zasnovano nasilje i doprinosi njihovom oporavku.
„Cilj ove edukacije je da budući edukatori/ce nastave širiti stečeno znanje u zdravstvenim institucijama širom Republike Srpske. Edukacija je nastavak dugogodišnje suradnje između UNFPA i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite u Vladi Republike Srpske, usmjerene na jačanje kapaciteta zdravstvenog sektora za pružanje sveobuhvatnih usluga žrtvama i osobama koje su preživjele rodno zasnovano nasilje“, izjavio je John Kennedy Mosoti, predstavnik UNFPA za Bosnu i Hercegovinu.
Amela Lolić, pomoćnica ministra u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Vlade Republike Srpske, koja je provodila ovu edukaciju, izjavila je sljedeće: “Tijekom edukacije smo stvorili toplu i pozitivnu atmosferu, upoznali jedni druge i osigurali uvjete u kojima je svako imao priliku da govori pred grupom u neformalnom okruženju. Edukanti su uložili mnogo truda, napora i dobre volje u pripremu nastavnih jedinica koje su izvodili u drugom dijelu edukacije. Prema izjavama napisanim u toku završne evaluacije, svi smo zadovoljni rezultatima edukacije. Jedna izjava glasi: Edukacija je bila puna ‘boja’, prijatnog okruženja, puna topline, a opet sa mnogo detalja koji su se uklapali savršeno. Osjećala sam se okružena bogatstvom iskustva i informacija, ali prijatno. Hvala Vam!“