Ilustracija: Bljesak.info

Američki veleposlanik u BiH Michael Murphy, koji već šest mjeseci odlazi iz BiH svim silama nastoji ishodovati Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji u Federalnom parlamentu, zanemarivanjem legitimnih zahtjeva hrvatskih predstavnika da nositelj tog projekta bude posebna tvrtka u vlasništvu Vlade FBiH sa sjedištem u Mostaru budući plinovod najvećim dijelom prolazi kroz hrvatska područja, umjesto sarajevskog BH Gasa.

Piše: Milan Šutalo, Hrvatski Medijski Servis

Pozivajući nedavno na sastanak sve stranke u Federalnom parlamentu, osim najjače hrvatske stranke HDZ BiH, Murphy je otvoreno sugerirao da se hrvatski zastupnici preglasaju. Bošnjačka vladajući i oporbeni političari odlučni su ispuniti želju “prijatelja Bosne” ne pitajući za cijenu. I ne razmišljajući koliko u tom Murphyjevom insistiranju da se Zakon pod svaku cijenu usvoji prije njegovom odlaska iz Sarajeva, što će se izvjesno dogoditi nakon Trumpovog ulaska u Bijelu kuću, ima američkog a koliko partikularnog Murphyjevog interesa. I kakve posljedice će to imati na odnose s Hrvatima i Hrvatskom.

-Veleposlanik Murphy agresivno gura zakon koji bi BH Gasu osigurao kontrolu nad plinovodom. Ovaj tjedan zakon bi mogao biti izglasan bez sudjelovanja prozapadnih Hrvata, što je presedan jer se takvi zakoni obično donose uz dogovor Hrvata i Bošnjaka radi očuvanja političke stabilnosti, ističe James Carafano iz Heritage Foundation, republikanske zaklade bliske Trumpovoj administraciji .

Novac i političko lobiranje

U cijelu situaciji umiješani su američki politički i financijski interesi, posebno Albright Stonebridge Group, lobističke tvrtke koju su osnovali Madeleine Albright i Sandy Berger, istaknuti članovi Clintonove administracije. Mnogi bivši zaposlenici ove grupe sada su dio Bidenove administracije, uključujući Victoriju Nuland i veleposlanicu SAD pri UN-u Lindu Thomas-Greenfield. Trenutni pomoćnik američkog državnog tajnika za Europu, Jim O’Brien, bio je zamjenik predsjednika ASG-a, napominje Carafano. Prema njegovim informacijama veleposlanik Murphy i O’Brien već su uspostavili kontakte između BH Gasa i Albright Stonebridge Groupa, što je očiti sukob interesa.

Murphyjeve optužbe da Dragan Čović, time što insistira da projekt Južne plinske interkonekcije ne vodi BH Gas, sarajevska tvrtka opterećena mišemilijunskim aferama, u kojoj nema ni jednog zaposlenog Hrvata, već nova kompanija sa sjedištem u Mostaru, čiji bi osnivač bila Vlada FBiH, budući da plinovod prolazi kroz većinska hrvatska područja, radi protiv Hrvata a za ruski interes ne samo da su apsurdne već i smiješne. Murphy pri tom namjero targetira Čovića, iako zna da iza onog što predlaže lider HDZ BiH stoji ne samo njegova, već i sve druge hrvatske stranke.

Zakon bi mogao (p)ostati mrtvo slovo na papiru

Bošnjaci imaju većinu u Vladi F BiH i Zastupničkom domu Parlamenta FBiH i bez problema mogu zaobići hrvatske ministre i zastupnike i izglasati zakon, po želji Michaela Murphyja. Hrvati taj zakon mogu zaustaviti potezanjem vitalnog nacionalnog interesa u federalnom Domu naroda, o čemu bi onda odlučivao Ustavni sud FBiH. Ako bi Sud odbacio hrvatski veto zakon bi stupio na snagu, pod uvjetom da ga potpiše predsjednica FBiH. Sve kad bi Lidija Bradara pod pritiskom to i učinila Zakon bi i nakon toga mogao ostati mrtvo slovo na papiru.

Istina BH Gas, ako Murphy, američki neslužbeni kolonijalni vladar BiH i njegovi bošnjački podanici nametnu Zakon može planirati gradnju plinovoda od Novom Travnika prema granici s Hrvatskom no, za njegovu izgradnju građevinske dozvole trebaju izdati općine i gradovi s hrvatskom većinom poput Posušja, Tomislavgrada, Kupresa, Novog Travnika, te Širokog Brijega i Mostara, za odvojak plinovoda do središta Hercegovine. Da bi se dozvole izdale projekt treba biti dio prostornog plana, općina, gradova, županija.

Zamislimo da su sve te prepreke savladane za izgradnju plinovoda Južna plinska interkonekcija od granice s Hrvatskom do Novog Travnika potrebno je oko 7-8 godina i stotinjak milijuna maraka.

Plin iz Hrvatske, a ne od Murphyja

U Sarajevu čini se zaboravljaju, kako ispunjavanjem interesa Michaela Murphyja, od kauboja na odlasku neće dobiti plin. On bi trebao stizati iz Hrvatske iz LNG terminala na Krku. A kako, ako usvajanjem Zakonu o Južnoj plinskoj interkonekciji, projekt povjere BH Gasu, ne uvažavajući legitimne interese Hrvata i njihov kompromisni prijedlog. – Jer, bez Hrvatske nema Južne plinske interkonekcije, upozorio je nedavno iz Banja Luke i hrvatski premijer Andrej Plenković.

Usvoje li Bošnjaci Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji preglasavanjem Hrvata ni Bošnjaci, ni Hrvati a ni BiH neće dobiti ništa, osim ponovnog zahlađenja međusobnih odnosa što će se nesumljivo reflektirati i na odnose s Hrvatskom, preko koje, ne zaboravimo, vodi put BiH i u EU i u NATO. Jedini dobitnik u ovoj priči, u tom slučaju, bit će Michael Murphy. Koliko? Možda se i to jednog dana otkrije.