Danas su općinu Kiseljak posjetili premijer FBiH Nermin Nikšić uz dopremijera i zapovjednika Civilne zaštite FBiH Tonija Kraljevića, Federalnog ministra raseljenih osoba i izbjeglica Nerina Dizdara i Federalnog ministra pravde Vedrana Škobića.
Delegaciju su u Kiseljaku dočekali Načelnik općine Kiseljak Mladen Mišurić-Ramljak i predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara.
Usljed iznimno velikih količina padalina u BIH svjedočimo, nažalost opet, poplavama na područjima općina i gradova diljem Federacije. Posebno teško stanje je u općinama Konjic, Jablanica, Kiseljak, Fojnica, Rama s obzirom na štete koje su nastale.
Premijer Nikšić je uputio pohvalu za sve službe na području općine Kiseljak koji su bili odlično organizirani i odgovorili zadatku. Nikšić je kazao kako će u narednom razdoblju Vijeće ministara razmotriti odluku o zahtjevu za pružanje međunarodne pomoći. On posebno naglašava kako sva pomoć, što materijalna, što financijska, bude usmjerena preko institucija kako bi se na pravi način ona i raspodijelila.
Prema riječima dopremijera Kraljevića, koji je danas posjetio općinu Kiseljak i Vlada Federacije BiH je na prijedlog Stožera civilne zaštite donijela odluku o proglašenju stanja prirodne nesreće uzrokovane poplavama i klizištima na području FBIH koje su prouzrokovane izlijevanjem rijeka i bujičnih potoka iz korita.
-Nažalost, upravo to je utjecalo na plavljenje objekata stanovanja, infrastrukturnih objekata, poljoprivrednog zemljišta, dodao je Kraljević.
Donošenjem ove Odluke, Vlada FBiH i stožer CZ je stavio na raspolaganje sve materijalne, financijske i tehničke resurse kako bi prevladali ovu situaciju i bili na usluzi svim žiteljima pogođenih područja. Danas su na vanrednoj press konferenciji iz Vlade FBiH predstavljene posljednje informacije o ljudskim žrtvama, ali i stanju na terenu. Posebno teška situacija je u Jablanici, ali i Konjicu, Kiseljaku i Kreševu. U Jablanici je najmanje 12 mrtvih, u Konjicu jedno i u Fojnici troje.
Traga se za otprilike desetak osoba, a u HNK je bilo 53 osoba kojima je bila potrebna medicinska pomoć. Trudnica koja je izgubila bebu je preživjela, stabilno je, ali nažalost nije van životne opasnosti.
-Procedure dodjele pomoći su jasno propisane i ovo je bio prvi inicijalni korak kako bi se pružila sva vrsta pomoći. Odlukom smo zadužili sva nadležna tijela prvenstveno da usmjere aktivnosti na zaštiti i spašavanju, a potom i da preuzmu aktivnu ulogu kako bi žurno aktivirali svoja povjerenstva za procjenu šteta radi izvršavanja svojih obveza sukladno Uredbi o jedinstvenoj metodologiji za procjenu štete od prirodnih nesreća. Pripadnici Civilne zaštite, GSS-a, Oružanih snaga, policije i drugi spasilački timovi su na terenu, gdje čiste zatrpana naselja i otkopavaju ljude. Također je teška mehanizacija na cestama s obzirom na to da su mnogi cestovni smjerovi blokirani. naglasio je Kraljević.
Sigurnost građana nam je, istaknuo je, apsolutni prioritet, i poduzimamo sve kako bismo osigurali najbržu moguću pomoć i sanaciju posljedica katastrofalnih poplava, naglasio je.