Reakcije iz cijelog svijeta ne jenjavaju nakon sinoćnjeg razgovora Donalda Trumpa i Vladimira Putina te najave da bi se uskoro mogli sastati, najvjerojatnije u Saudijskoj Arabiji. Američki predsjednik objavio je da pregovori o završetku rata na istoku Europe počinju odmah.
Nakon razgovora s Putinom, Trump je telefonski kontaktirao i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, tvrdeći da obojica žele mir. No, Zelenski je jasno poručio da Ukrajina neće prihvatiti nikakav dogovor postignut bez njezina sudjelovanja.
NATO saveznici kritizirali su Trumpov pristup, naglašavajući da se o Ukrajini ne može pregovarati bez nje.
Uskoro će tri godine otkako je Rusija izvršila invaziju, a njezine snage i dalje drže oko 20% ukrajinskog teritorija. Istodobno, početkom kolovoza prošle godine, ukrajinske snage izvele su iznenadni upad u rusku oblast Kursk, zauzevši pritom oko 1300 četvornih kilometara ruskog teritorija.
Europski vođe upozorili SAD protiv ukrajinskog sporazuma ‘iza leđa’
Europski vođe upozorili su Washington da ne sklapa mirovni sporazum o Ukrajini bez njihova sudjelovanja, nakon što je Donald Trump najavio početak pregovora s Rusijom.
Europske prijestolnice uznemirene su mogućnošću dogovora “iza njihovih leđa”, a šefica europske diplomacije Kaja Kallas poručila je da takav sporazum ne bi bio održiv.
Njemački ministar obrane Boris Pistorius kritizirao je američke ustupke Moskvi prije početka pregovora, dok su britanski i francuski dužnosnici upozorili da bi takav mir mogao biti znak slabosti.
Trumpova administracija jasno je dala do znanja da će pregovore voditi samostalno, što je potaknulo europske ministre da na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji pokrenu dijalog s američkim dužnosnicima.
Europske sile inzistiraju na sudjelovanju jer će upravo one morati osigurati sigurnosna jamstva za bilo kakav sporazum, uključujući moguće slanje mirovnih snaga u Ukrajinu.
Mađarski premijer Viktor Orban jedini je podržao Trumpov pristup, poručivši da se mjesto za pregovaračkim stolom treba zaslužiti.
Plenković o Ukrajini: Nije bilo kakav mir rješenje
Hrvatski premijer Andrej Plenković poručio je uoči odlaska na Minhensku sigurnosnu konferenciju da Ukrajini treba pravedan mir, a ne bilo kakav dogovor koji bi ugrozio njezinu teritorijalnu cjelovitost.
Naglasio je da svaki negativan presedan može imati dugoročne posljedice te da je nužno poštovati međunarodno pravo.
Plenković će u Muchenu sudjelovati na panelima o sigurnosti u Europi i Ukrajini te održati niz bilateralnih sastanaka. Nakon konferencije, idući tjedan putuje u Egipat s gospodarskim izaslanstvom radi jačanja suradnje i razgovora o stanju na Bliskom istoku.
Ukrajinski šef diplomacije: Mirovni pregovori moraju uključivati Kijev
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha naglasio je da Kijev i Europa moraju biti uključeni u mirovne pregovore o Ukrajini, poručivši da se o Ukrajini ne može odlučivati bez njezina sudjelovanja.
Kremlj “impresioniran” Trumpovom naporima za prekid rata u Ukrajini
Kremlj je izrazio zadovoljstvo naporima američkog predsjednika Donalda Trumpa za okončanje rata u Ukrajini te potvrdio da su u tijeku pripreme za njegov sastanak s Vladimirom Putinom.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da obje strane imaju političku volju za postizanje mirnog rješenja te da postoji suglasnost o važnosti dijaloga. Peskov je istaknuo da aktualna američka administracija pokazuje veću spremnost na mirne pregovore u usporedbi s prethodnom.
Trump je nakon razgovora s Putinom rekao da ulazak Ukrajine u NATO nije praktičan, što je ključni zahtjev Kijeva.