Generalna skupština NATO-a usvojila je rezoluciju u kojoj su se osvrnuli na samit saveza koji je održan u Madridu, ali i na aktualnu agresiju Rusije na Ukrajinu.

KUBAT AUTOMOBILE

Kako je naglašeno, rezolucija je usvojena 21. studenog, a u njoj je naglašeno kako NATO mora ostati posvećen pristupu u kojem će zadržati fokus na suprotstavljanju rastućoj prijetnji terorizma i rješavanju drugih izazova.

Također, u rezoluciji je naglašena i posvećenost NATO putu Bosne i Hercegovine.

“Pozdravljamo poziv Finskoj i Švedskoj da se pridruže Alijansi i ponavljamo nepokolebljivu podršku politici otvorenih vrata NATO-a i euroatlantskih integracija Ukrajine, Gruzije i Bosne i Hercegovine”, ističe se u rezoluciji.

Ipak, najzanimljiviji dio rezolucije odnosi se na odnose sa Rusijom.

“Naglašavamo vladama članica i parlamentima NATO-a da je, s obzirom na flagrantna i ponovljena ruska kršenja Osnivačkog akta NATO-a i Rusije, dokument sada ništavan. Također, pozivamo države članice da povećaju vojnu, obavještajnu, financijsku i humanitarnu podršku Ukrajini. Pozivamo i države da poduzmu kolektivnu akciju ka uspostavljanju međunarodnog suda za zločine agresije koji je počinila Rusija u ratu protiv Ukrajine”, poručili su.

Dio koji je naročito interesantan, odnosi se na proglašavanje Rusije terorističkom državom.

“Pozivamo države članice da jasno izjave da je ruska država pod sadašnjim režimom teroristička”, ističu iz Generalne skupštine NATO-a.

Na kraju, pozvali su članice da očuvaju sposobnost djelovanja i na širem području.

“Pozivamo države da očuvaju sposobnost djelovanja izvan NATO područja, posebno u širem euroatlantskom području, uključujući Mediteran i Balkan, te da uzmu u obzir naučene lekcije iz prošlih misija NATO-a u cilju boljeg definiranja parametara NATO angažmana”, zaključili su u rezoluciji.

Inače, Parlamentarna skupština NATO-a osnovana je 1955. godine i služi kao savjetodavno tijelo i međuparlamentarna organizacija za države članice NATO-a te na neki način predstavlja sponu između vojnopolitičke organizacije i parlamenata članica.

Kao i druge rezolucije, ni ova nije obvezujuća za članice, ali služi kao preporuka za dalje djelovanje.