Ministri vanjskih poslova i ministri obrane država članica usvojili su danas Strateški kompas, viziju obrambenog razvoja Europske unije, dokument u kojemu se na inzistiranje Hrvatske izričito navodi konstitutivnost naroda u Bosni i Hercegovini. Strateški kompas je dokument koji bi trebao donijeti jasne političke i strateške smjernice o pristupu Europske unije sigurnosti i obrani tijekom sljedećih pet do deset godina.

U dijelu dokumenta u kojem se govori o strateškom okruženju, kaže se da je Europska unija okružena nestabilnošću i sukobima te suočena s ratom na svojim granicama, s opasnom mješavinom oružane agresije, ilegalne aneksije, krhkim državama, revizionističkim silama i autoritarnim režimima.

U pogledu Zapadnog Balkana kaže se da sigurnost i stabilnost u tom području još nije zajamčena i zbog sve većeg stranog upletanja, uključujući i kroz dezinformacijske kampanje, kao i zbog mogućeg prelijevanja sadašnje sigurnosne situacije u Europi.

Hrvatska inzistirala na spominjanju konstitutivnih naroda

“U tom pogledu, od posebnog je interesa podržati suverenost, jedinstvo i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine na temelju načela jednakosti i nediskriminacije svih građana i konstitutivnih naroda, sukladno ustavu Bosne i Hercegovine, kao i reformski proces na njezinu europskom putu”, stoji u dokumentu u kojem se također navodi i važnost dijaloga između Beograda i Prištine.

Kako se doznaje, unatoč inzistiranju Hrvatske, spominjanje konstitutivnih naroda nije išlo bez otpora pa su bili potrebni lobiranje i diplomatski napori premijera Andreja Plenkovića i vlade da bi se došlo do takve formulacije.

Nakon usvajanja na razini Vijeća, dokument će krajem ovoga tjedna podržati i čelnici država članica na svom summitu u četvrtak i petak u Bruxellesu. Na Plenkovićevu inicijativu, na summitu će se razgovarati i o Bosni i Hercegovini.