– Volim tehnologiju i tražim najsigurniji način za liječenje svojih pacijenata, nevažno bila to radiokirurgija ili klasična kirurgija – odgovara nam dr. Schwarz na pitanje zašto je odlučio otvoriti vlastitu bolnicu.
Kako bi ostvario svoj naum implementirao je u rad bolnice sustav Edge, uređaj koji je u to vrijeme vrijedio nevjerojatnih 10 milijuna eura. Bio je to prvi takav uređaj u Jugoistočnoj Europi koji je otvorio mogućnost pacijentima s karcinomom da radiokirurške tretmane obave u Hrvatskoj umjesto u inozemstvu.
Povratak vida nakon operacije
Posebnost ovog uređaja objasnio nam je prof. dr. sc. Leonardo Patrlj, subspecijalist digestivne kirurgije, kojeg smo sreli na putu do ordinacije. Za primjer nam je dao pacijenta koji ima karcinom debelog crijeva s metastazama na jetri.
– Kada bismo se koristili klasičnom kirurgijom pacijenta bismo morali, recimo, operirati osam puta kako bi se uklonile metastaze na jetri. Svaka operacija je pritom teška i problematična jer postoji šansa da ozlijedite neko drugo tkivo ili da ne pronađete neku od metastaza. Radiokirurgija nema taj problem. Uz nju se ne mijenja anatomska struktura tijela i nakon pet tretmana možete ponovno ući u trbuh i operirati jetru kao da je prvi puta – objašnjava dr. Patrlj.
Nedavno su imali slučaj pacijenta koji je imao metastaze na području optičkog živca na mozgu. Bolesnik je zbog tumora izgubio vid, no nakon radiokirurškog zahvata su metastaze uklonjene i vid mu se vratio za 80 posto. Da su operaciju obavili klasičnom kirurgijom postojale bi velike šanse da se ozlijedi oko, priznaje dr. Patrlj.
Odlazimo sada do bolničkog krila u kojemu se nalazi Edge, suvremeni sustav za radioterapiju i radiokirurgiju američke tvrtke Varian. Upravo je ovaj uređaj jedan od ključnih faktora zbog kojih se Radiochirurgia Zagreb svrstava među najuspješnije klinike u svijetu, pogotovo kada je u pitanju liječenje inoperabilnog karcinoma gušterače. Njima su dolazili pacijenti kojima su prognozirali dva do osam mjeseci života, no uz njihovu terapiju i liječenje žive već više od 28 mjeseci.
Za ovaj rezultat posebno su bitne dvije značajke Edge sustava, govori nam dr. Schwarz. Prvo su to minijaturni lokatori (nešto kao GPS za tijelo) koje ubrizgaju u tkivo tumora i uz pomoć kojih fotonske zrake lociraju karcinom te ga unište. Gušterača je, naime, organ koji se pomiče u tijelu, čak i kad pacijent potpuno miruje, što znači da se pomiče i lokacija tumora. U slučaju da se radi o aparatu koji zrači samo jedno fiksno mjesto svako pomicanje zahtijeva prekid terapije i ponovno namještanje uređaja i takvo zračenje jednostavno nije moguće uspješno izvesti. S Edge sustavom to nije problem jer on prati lokaciju tumora uz pomoć spomenutih lokatora zbog čega je moguće dati visoku dozu zračenja koje precizno uništava tumor, a štiti okolno tkivo. Ovaj uređaj omogućava maksimalnu kontrolu jačine i preciznosti zračenja, što je od ključne važnosti za uspješno uništenje tumora.
Novi radiokirurški uređaj
Trenutno se u bolnici priprema teren za još jedan radiokirurški uređaj koji će još više olakšati liječenje karcinoma. Riječ je o prvom modelu najnovije generacije CyberKnife S7 uređaja koji će biti postavljen u nekoj europskoj bolnici.
Ušli smo u krilo gdje se planira implementirati ovaj 10 milijuna eura vrijedan sustav. Trenutno je to samo robotska ruka koja željno iščekuje prosinac kada će krenuti s prvim tretmanima. Ovaj uređaj je zapravo veoma sličan sustavu Edge, no njegova posebnost leži u umjetnoj inteligenciji. CyberKnife, naime, ima mogućnost i dodatnog predviđanja promjene pozicije tumora.
Primjerice, prilikom tretmana na Edge sustavu pacijent ne smije disati 10 sekundi kako ne bi omeo ciljanje zraka. Pacijentima s karcinomom često zna biti veliki izazov izdržati tako dugo bez udisaja, ali CyberKnifeu to neće predstavljati problem jer će moći locirati tumore čak i ako se organ pomakne za nekoliko centimetara.
Iako ova bolnica stavlja veliki naglasak na radiokirurgiju, ne smijemo zaboraviti da u njoj rade neki od najboljih kirurga u državi. U bolnici se, naime, obavljaju i klasični kirurški operativni zahvati i to u dvjema vrhunski opremljenim salama. U operacijski blok je, kaže nam dr. Schwarz, uloženo više od pet milijuna eura te se i tu nalaze vrhunski uređaji. Primjerice, uređaj Lightvision koji prepoznaje razliku između tumorskog ili netumorskog tkiva ili, pak, sustav za sterilizaciju zraka koji koristi i NASA.
– To su sve detalji koji mogu spasiti pacijentu život – kaže dr. Schwarz koji naglašava i važnost hibridne kirurgije, grane u kojoj surađuje radiokirurgija i klasična kirurgija. Primjerice, ako pacijent ima veliki tumor i manje metastaze na jetri, onda kirurg odstrani veliku masu, dok uređaj ukloni manje metastaze, čime se osiguravaju bolji uvjeti za oporavak pacijenta.
– Možemo birati kako ćemo liječiti pacijenta i u tome leži naša uspješnost – ističe ravnatelj i specijalist opće kirurgije.
No, za uspjeh nije dovoljna samo kirurgija već prije svega i vrhunska dijagnostika. Tu se vraćamo na konzilij s početka teksta na kojemu kirurzi, onkolozi, fizičari te radioonkolozi određuju terapije za pacijente. Od trenutka izbijanja pandemije koronavirusa Radiochirurgia Zagreb nudi besplatno drugo mišljenje svojih liječnika bilo kojem bolesniku koji se javi u bolnicu, bilo izravno ili putem interneta. Na taj način žele ljudima ponuditi najbolje rješenje za njihovo stanje. Ponekad je to terapija u javnoj bolnici, nekad radiokirurgija ili klasični kirurški zahvat. Na žalost karcinom se u Hrvatskoj i dalje vrlo kasno otkriva i to su situacije kad je bolest toliko uznapredovala da je teško učiniti bilo što osim nastojanja da se pokuša osigurati kvalitetno produženje života. Zato toliko govorimo o preventivi, potrebi pregleda i praćenju vlastitog zdravlja jer što ga ranije otkrijemo, rak možemo tući svime što nam je na raspolaganju. Svakim zakašnjenjem opcije nam se smanjuju, kaže prof. Schwarz. U svakom slučaju, oni daju informaciju koja mnogima može odrediti daljnji tijek života.
Prava mala čuda
To dobro zna neurokirurg prof. dr. sc. Josip Paladino. Sreli smo ga u ordinaciji dok je bio između pacijenata. Kako nam je opisao, njegov kirurški posao jest mehaničko uklanjanje tumora, ali uz to, kaže, postoji i onaj dio posla koji je vezan uz tzv. neinvazivne procedure.
– Radiokirurgija je u velikom segmentu preuzela brigu o pacijentu koji se ne može operacijski liječiti ili ako ima tumor u teško dostupnoj regiji – priča nam prof. Paladino te napominje da je hrvatski pacijent napokon dobio šansu da visoku i sofisticiranu razinu medicinske usluge dobije u vlastitoj državi, čime nema potrebe za odlaskom u inozemstvo.
Nije čak ni naodmet reći kako ovdje mogu izvesti prava mala čuda. Dr. Patrlj prisjetio se pacijentice koja je bila proglašena inoperabilnom zbog ogromnog tumora na jetri, da bi potom došla u Radiochirurgiju gdje su joj nakon šestomjesečne pripreme odstranili jedan ogroman dio karcinoma.
Upravo zato ne čudi što je veliki broj vrhunskih liječnika pronašao svoje mjesto u Radiochirurgiji Zagreb. Jedan od njih je i prof. dr. sc. Igor Nikolić, subspecijalist torakalne kirurgije. On je svoj radni vijek proveo u Vinogradskoj, Jordanovcu te Dubravi, a dolaskom u Radiochirurgiju, iako je pred penzijom, i dalje neizmjerno uživa u svojem poslu.
– Uvjeti rada koje ovdje imamo su zaista na razini Europe i svijeta i svakom se pacijentu možemo individualno posvetiti. Bolesnici koji bi negdje drugdje bili otpisani ovdje dobivaju novu mogućnost. Kada bi nam došao pacijent s deset metastaza mi njega nismo mogli operirati, ali ovdje, uz pomoć radiokirurgije, to je moguće – kaže dr. Nikolić.
Izvor: Jutarnji.hr