Nakon kaznene obrade u policiji Abdić će biti predan Sudu BiH koji treba odlučiti jesu li ispunjeni uvjeti za njegovo izručenje
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) priveli su Fikreta Abdića nakon što je za njim Interpol na zahtjev Hrvatske raspisao međunarodnu tjeralicu, potvrdili su u četvrtak članovi njegove obitelji.
Abdić koji trenutačno obnaša dužnost načelnika općine Velika Kladuša u BiH priveden je u regionalni ured SIPA-e u Banjoj Luci kako bi tamo bio ispitan.
“Privodimo vas po zahtjevu Interpola Zagreb a Sud BiH će odlučiti što će s vama biti”, kazao je Abdiću pripadnik SIPA-e na snimci koju je na mrežne stranice postavila Laburistička stranka čiji je Abdić formalni čelnik.
Policijski djelatnik pročitao je obrazloženje po kojemu hrvatsko pravosuđe tereti Abdića za kazneno djelo zloporabe službenog položaja i ovlasti za što je predviđena kazna do deset godina zatvora.
Nakon kaznene obrade u policiji Abdić će biti predan Sudu BiH koji treba odlučiti jesu li ispunjeni uvjeti za njegovo izručenje Hrvatskoj čije državljanstvo ima.
Tjeralica za Abdićem raspisana je nakon što je Vrhovni sud Hrvatske u prosincu 2019. godine prihvatio žalbu DORH-a i ukinuo presudu Županijskog suda u Rijeci prema kojoj je Abdić bio oslobođen optužbi za počinjenje kaznenog djela zloporabe položaja i ovlasti. Fikret Abdić i njegov sin Ervin Abdić terete se za kaznena djela zloporabe položaja i ovlasti te pomaganje u zloporabi položaja i ovlasti i omogućavanje drugome stjecanja protupravne imovinske koristi.
Fikreta Abdića tereti se da je 2001. fiktivno posudio Agrokomercu 600 tisuća kuna a zatim je, pošto novac nije vraćen, preuzeo nekretninu firme – vilu u Voloskom vrijednu 1,9 milijuna kuna. Također ga se tereti da je 2005. opunomoćio sina, iako to nije smio jer više nije bio direktor jedne od Agrokomercovih tvrtki, da potpiše ugovor o kreditu sa založnim pravom na četiri građevine i dvorište u riječkoj četvrti Kozali.
Abdić je 2002. godine na Županijskome sudu u Karlovcu osuđen na 20 godina zatvora zbog ratnih zločina u Bosanskoj Krajini, a 2005. hrvatski Vrhovni sud mu je smanjio kaznu na 15 godina.
Po izdržanoj kazni otišao je u BiH i tamo se ponovo politički angažirao pobijedivši na izborima za načelnika Velike Kladuše.